Umowa przedwstepna

Co to jest umowa przedwstępna

Notariusz, zadatek, zaświadczenia, umowa przedwstępna… strasznie tego dużo. I na dodatek brzmi dość skomplikowanie? No tak, bo sprzedaż mieszkania to poważna sprawa. Dlatego jeżeli masz pytania dotyczące umowy przedwstępnej – postaram się odpowiedzieć na nie poniżej.

Co to jest umowa przedwstępna?

Jak sama nazwa mówi, to umowa, czyli 2 strony (kupujący i sprzedający) umawiają się na to, że w przyszłości podpiszą umowę kupna – sprzedaży nieruchomości.

Aby uniknąć problemów, w umowie przedwstępnej powinno być dokładnie opisane kto i na co się umawia. Czyli:

  • Kto kupuje i kto sprzedaje nieruchomość – dokładne dane, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub numer dowodu osobistego.
  • Co (dokładny adres) zostanie sprzedane.  Umowa przedwstępna powinna zawierać dokładny opis nieruchomości, zaczynając od adresu, powierzchni, dodatkowych przynależności (np. piwnica), opis formy własności, numer księgi wieczystej itd. 
  • Stan techniczny mieszkania. Strony, czyli kupujący i sprzedający ustalają w jakim stanie technicznym nieruchomość jest sprzedawana oraz czy posiada dodatkowe wyposażenie, takie jak meble i sprzęt AGD. 
  • Za ile mieszkanie zostanie sprzedane, jaka kwota i w jakiej formie jest wpłacana przy podpisaniu umowy przedwstępnej oraz jaka jest pozostała część do zapłaty. 
  • Zaliczka czy zadatek – bardzo ważne jest określenie, czy kwota wpłacona przez kupującego podczas podpisywania umowy przedwstępnej stanowi zaliczkę czy zadatek. Czym różnią się te 2 formy oraz jakie konsekwencje rodzą dla obu stron – możesz przeczytać tu. 
  • Jaki jest ostateczny termin podpisania aktu notarialnego
  • Na umowie powinna się znaleźć również data i miejsce podpisania oraz oczywiście podpisy kupującego i sprzedającego.

Czy zawsze potrzebna jest umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna jest podpisywana zazwyczaj w sytuacji, kiedy kupujący musi czekać na kredyt lub potrzebuje czasu na zebranie potrzebnej sumy. W takich przypadkach kupujący i sprzedający podpisują dokument, w którym potwierdzają ustalone szczegóły. Jeżeli kupujący ma gotówkę i ostateczną umowę sprzedaży można podpisać w miarę szybko, nie potrzeba umowy przedwstępnej.

Inna przyczyna podpisania umowy przedwstępnej wynika często z tego, że sprzedający potrzebuje czasu na znalezienie nowego mieszkania lub na zorganizowanie przeprowadzki. W obu przypadkach jedna ze stron potrzebuje czasu i dlatego umowa ostateczna jest poprzedzona umową przedwstępną.  

Czy umowa przedwstępna musi być podpisana u notariusza?

Umowę przedwstępną można podpisać u notariusza lub samodzielnie. Umowa przedwstępna bez notariusza też jest ważna. Ale jeżeli jedna ze stron (kupujący lub sprzedający) będzie się chciała wycofać z transakcji, na podstawie umowy notarialnej, można zmusić ją (na drodze sądowej) do zawarcia umowy ostatecznej. Czyli do podpisania aktu notarialnego kupna – sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie umowy przedwstępnej podpisanej samodzielnie (bez notariusza), w razie gdy jedna ze stron chce się wycofać z zakupu lub sprzedaży mieszkania, można co najwyżej żądać odszkodowania. Ale nie można na drodze sądowej zmusić kupującego do zakupu a sprzedającego do sprzedaży.

Kupujący często podpisują umowę przedwstępną w formie cywilnej (a nie notarialnej), aby zaoszczędzić kilkaset zł (takie są koszty umowy sporządzonej w obecności notariusza). No cóż – kwestia zaufania lub świadomości. 

Umowa przedwstępna – wzór

Decydujesz się na umowę przedwstępną – cywilną i szukasz wzoru? Pamiętaj, że podpisujesz umowę, której wartość sięga zapewne kilkuset tysięcy złotych. Czy na prawdę chcesz zaufać darmowej tempatce znalezionej w sieci? Jeżeli nie jesteś prawnikiem, nie korzystasz z pomocy doświadczonego pośrednika – zastanów się ile jesteś w stanie zaryzykować. Moim klientom sugeruję podpisywanie umów w formie aktu notarialnego. Jeżeli jednak chcą pozostać przy umowie cywilno-prawnej – to ja dbam o to, aby umowa zabezpieczała interesy mojego klienta oraz aby była zgodna z prawem. 

Jeżeli masz pytania lub chcesz porozmawiać – skontaktuj się z nami.  Oferujemy bezpłatne konsultacje. Kliknij tu aby przejść do formularza kontaktowego. 

kontakt

pozdrawiam,

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

bledy przy sprzedazy mieszkania

5 błędów przez które nie możesz sprzedać mieszkania

sprzedać mieszkanie bez podatku

Jak sprzedać mieszkanie bez podatku

grill na balkonie

Grill na balkonie 3 sposoby na legalne grillowanie

wynajem mieszkań

Czy wynajem mieszkań się opłaca?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *