zaliczka a zadatek

Jaka jest różnica pomiędzy zaliczką a zadatkiem

Sprzedajesz mieszkanie. Gratuluję! Kupujący jest zdecydowany, ale potrzebuje czasu na zebranie całej kwoty? Ty chcesz mieć pewność, że kupujący nie wycofa się w ostatniej chwili. 

W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy przedwstępnej (co to jest umowa przedwstępna jest opisane tutaj) i poproszenie kupującego o wpłatę…No właśnie. Zaliczka a może zadatek?

Zaliczka a zadatek 

Zaliczka i zadatek to coś w rodzaju przedpłaty. Przed podpisaniem ostatecznej umowy sprzedaży kupujący wpłaca ustaloną wspólnie kwotę, na poczet przeszłej ceny sprzedaży. To coś w rodzaju “rezerwacji”. Z zaliczką lub zadatkiem mamy do czynienia zazwyczaj, kiedy strony transakcji, czyli kupujący i sprzedający podpisują najpierw umowę przedwstępną. A dopiero za kilka tygodni lub miesięcy – umowę sprzedaży. Przy podpisaniu aktu notarialnego (link do opisu co to jest akt notarialny) i ostatecznym rozliczeniu, wpłacona już wcześniej kwota jest rozliczana.

Kiedy sprzedajesz mieszkanie: 
Sprzedajesz mieszkanie za 200 tyś.
Kupujący wpłacił Ci zaliczkę lub zadatek 20 tyś.
Po podpisaniu aktu notarialnego kupujący dopłaci Ci 180 tyś.

Kiedy kupujesz mieszkanie: 
Kupujesz nieruchomość za 200 tyś.
Wpłacasz zaliczkę lub zadatek – 20tyś.
Po podpisaniu aktu notarialnego musisz dopłacić 180 tyś.

Czym różnią się zaliczka i zadatek

Zaliczka i zadatek różnią się skutkami prawnymi w razie, gdyby do transakcji nie doszło. Zasady te obowiązują nie tylko w przypadku sprzedaży nieruchomości. Zasady opisujące czym jest zaliczka a czym zadatek wynikają z kodeksu cywilnego. Są to na prawdę znaczące różnice, dlatego zanim podpiszesz umowę, w której występuje zaliczka albo zadatek – upewnij się, że jesteś świadom konsekwencji, w razie, gdyby umowa nie doszła do skutku. 

Zaliczka albo zadatek mają znaczenie tylko w przypadku, kiedy z jakiegoś powodu nie może dojść do podpisania umowy, bądź jedna ze stron wycofa się z ustaleń. Powodów może być na prawdę wiele.  Najczęściej transakcja nie dochodzi do skutku z powodu:

  • kupujący nie dostał kredytu
  • sprzedający nie znalazł dla siebie nowego mieszkania w wyznaczonym czasie
  • sprzedający znalazł innego kupującego, który zaoferował korzystniejszą cenę
  • wady prawne – np. kupujący nie sprawdził księgi wieczystej, a widnieje w niej zapis o dożywotnim prawie korzystania z lokalu dla osoby trzeciej. Kupujący wycofuje się z umowy. 
  • w mieszkaniu nadal zamieszkują lokatorzy i nie chcą się wyprowadzić. A w umowie przedwstępnej nie było zapisów, że nieruchomość ma był “wolna” od roszczeń osób trzecich. Kupujący nie chce kupować mieszkania z lokatorami i wycofuje się z transakcji. 
  • sprawy losowe – śmierć, ciężka choroba

Jak widzisz powodów może być wiele. Podpisując umowę nie licz na szczęście i optymistyczne podejście – wszystko musi być dobrze. Zakup / sprzedaż mieszkania to często jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto się do tego przygotować lub skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika, który zadba i weryfikacje dokumentów oraz stanu prawnego i technicznego mieszkania. 

 

Zaliczka

Zadatek

Jeżeli kupujący się rozmyśli

Zostaje zwrócona kupującemu w takiej wysokości, w jakiej została wpłacona.

Sprzedający zatrzymuje zadatek

Jeżeli sprzedający się rozmyśli

Zostaje zwrócona kupującemu w takiej wysokości, w jakiej została wpłacona.

Sprzedający zwraca kupującemu podwójny zadatek. Jeżeli np. zadatek wynosi 20tys, sprzedający musi oddać kupującemu 20 tys i dopłacić ze swojej strony 20 tys. W sumie 40 tys.

Obie strony się rozmyślą i chcą zrezygnować z transakcji

Zostaje zwrócona kupującemu w takiej wysokości, w jakiej została wpłacona.

Zostaje zwrócony kupującemu w takiej wysokości, w jakiej został wpłacony.

Co jest korzystniejsze – zaliczka czy zadatek?

Jak zwykle – odpowiedź na to pytanie brzmi “to zależy”. To zależy czy jesteś kupującym czy sprzedającym i czy masz pewność, że będziesz mógł przystąpić do umowy przyrzeczonej, czyli do umowy sprzedaży. 

W 95% transakcji sprzedaży / kupna nieruchomości, które są podzielone na 2 etapy – umowa przedwstępna oraz umowa sprzedaży – mam do czynienia z wpłatą zadatku. Jeżeli bowiem zamiaru obu stron są uczciwe, obie strony są dobrze przygotowane do transakcji, dokumenty oraz księga wieczysta są poprawne i bez “niespodzianek” oraz przy ewentualnym kredytowaniu, kupujący sprawdził swoją zdolność kredytową, zadatek chroni zarówno stronę kupującą jak i sprzedającą. Kupujący ma pewność, że kupi (a jeżeli nie, może liczyć na podwójną wartość zadatku) a sprzedający, że sprzeda (w przeciwnym razie ma prawo zatrzymać zadatek).  

Jeżeli masz pytania lub chcesz porozmawiać na temat sprzedaży lub kupna nieruchomości – skontaktuj się ze mną.  Oferuję bezpłatne konsultacje. Kliknij tu aby przejść do formularza kontaktowego. 

kontakt

pozdrawiam,

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

bledy przy sprzedazy mieszkania

5 błędów przez które nie możesz sprzedać mieszkania

sprzedać mieszkanie bez podatku

Jak sprzedać mieszkanie bez podatku

grill na balkonie

Grill na balkonie 3 sposoby na legalne grillowanie

wynajem mieszkań

Czy wynajem mieszkań się opłaca?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *