Zadluzone mieszkanie sprzedam

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Czy w Twoim życiu wydarzyło się coś nieprzewidzianego? Kredyt we frankach? Strata pracy? Problemy ze zdrowiem? Tak niewiele trzeba, aby nagle przestało starczać do pierwszego. I trzeba wybrać pomiędzy bieżącymi wydatkami a spłatą kredytu. Zadłużenie rośnie szybko. Z banku przychodzą kolejne listy, a do drzwi co raz częściej puka komornik. I co dalej?

Dług, komornik i szczęśliwe zakończenie sprzedażą mieszkania

Opowiem Ci historię mojej klientki.

Ma na imię Maria. Jest krawcową. Szyje przepiękne suknie ślubne. Niedawno obchodziła 50 urodziny. Najpierw pożyczka na nową maszynę, potem  na tkaniny, na wynajem lokalu i kolejną maszynę. Zapowiadało się tak dobrze. Codziennie odwiedzały ją szczęśliwe, przyszłe panny młode i składały zamówienia na suknie.

Był jesienny wieczór, pani Maria wracała do domu. Było już ciemno, a padał lekki deszcze, który natychmiast zamarzał, tworząc na chodnikach lodowisko. Trach….Pani Maria poślizgnęła się i przewróciła. Podwójne złamanie ręki. Operacja a potem pół roku rehabilitacji. Prawie rok bez dochodu, jedynie z marnym zasiłkiem, który nie wystarczał nawet na leki. O spłacie kredytu nie było mowy. Zadłużenie rosło i rosło, komornik zaczął przysyłać listy.

Ta historia ma szczęśliwe zakończenie. Pani Maria postanowiła sprzedać zadłużone mieszkanie, zanim długi przekroczyły wartość nieruchomości. Przestronne, dwupokojowe mieszkanie w Krakowie, w prestiżowej dzielnicy, zamieniła na mniejsze, oddalone kilkanaście przystanków od centrum, ale dobrze skomunikowane z każdą częścią Krakowa. Pomogliśmy Pani Marii znaleźć nowe mieszkanie, sprzedać poprzednie, zgromadzić dokumenty, spłacić komornikowi zadłużenie i przeprowadzić się.

Ręka Pani Marii jest sprawna, nadal szyje suknie. Żyje bez długów.

Zadłużone mieszkanie a komornik

Jeżeli nie spłacasz kredytu lub pożyczki, nie płacisz czynszu, nie spłacasz rat za samochód lub karty kredytowej, wierzyciel zażąda uregulowania zobowiązań. Wierzyciel to osoba lub firma, wobec której masz zadłużenie. Czyli jeżeli nie spłacasz kredytu – wierzycielem jest bank. Masz zaległości w opłacie czynszu – wierzycielem jest spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Osoba zadłużona to dłużnik.

Kim jest komornik?

Jeżeli wierzyciel nie może sam odzyskać pieniędzy od dłużnika, najczęściej kieruje sprawę do komornika. Komornik działa na zlecenie wierzyciela lub wierzycieli, jeżeli jest ich kilku. Nie rozpoczynaj jednak spraw „sam z urzędu”. Zatem komornik zainteresuje się dłużnikiem, tylko jeżeli zleci mu to wierzyciel.

Jak postępować  z wierzycielem?

Współpracuj – to najlepsze rozwiązanie w trudnych sytuacjach.. Nie unikaj wierzycieli ani komornika. Odbieraj listy, wezwania i telefony. Rozmawiaj, negocjuj, pytaj, jeżeli masz wątpliwości. Dowiedz się ile wynosi zadłużenie i z czego wynika. A potem sprawdź czy wartości zgadzają się z umowami i wyliczeniami, które Ty posiadasz. 

Jeżeli posiadasz nieruchomość (lub jesteś współwłaścicielem nieruchomości) – na przykład mieszkanie, dom, działkę, lokal, ta nieruchomość może stanowić zabezpieczenie dla wierzyciela. Komornik może wystawić taką nieruchomość ta licytację i sprzedać za cenę niższą niż rynkowa, po to, aby spłacić w Twoim imieniu dług wierzycielowi. Komornik najpierw szacuje wartość nieruchomości. Oczywiście nie robi tego sam. Formalnej wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy, przygotowując tzw operat szacunkowy. Na pierwszej licytacji komornik sprzedaje mieszkanie rozpoczynając od ceny wywoławczej równej 75% wartości zadłużonej nieruchomości. Jeżeli nieruchomość nie zostanie sprzedana – na kolejnej licytacji cena wywoławcza zostaje obniżona do 2/3 wartości. Ruchomości też podlegają zabezpieczeniu przez komornika i mogą zostać zlicytowane, ale to temat na osobny artykuł.

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Po pierwsze ustal jaka jest wartość zadłużenia. Czyli ile musisz oddać wierzycielom, gdybyś chciał spłacić wszystkie długi. Pamiętaj, że dług to nie tylko tyle ile pożyczyłeś, ale to również odsetki za zwłokę i ewentualne pokrycie dodatkowych kosztów. Przelicz, sprawdź, upewnij się, czy wartość zadłużenia jest poprawnie wyliczona. Jeżeli masz wątpliwości, razem z wierzycielem przeglądnijcie dokładnie umowy lub inne dokumenty potwierdzające pożyczoną sumę.

Po drugie – oceń realnie swoją sytuację finansową. Wyceń ruchomości i nieruchomości, które posiadasz i mógłbyś sprzedać. W przybliżonym oszacowaniu wartości mieszkania pomoże Ci darmowa wycena. Jeżeli posiadasz nieruchomość inną niż mieszkanie lub w innym mieście (na przykład lokal lub działkę) – skontaktuj się z nami. Pomożemy oszacować wstępnie jej wartość.

kontakt

Po trzecie – oceń sytuację. Znając wysokość za dłużenia oraz wartość ruchomości i nieruchomości, przelicz czy wartość zadłużenia przewyższa wartość tego, co możesz sprzedać. Oczywiście jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie, będziesz musiał się z niego wyprowadzić. Zarezerwuj w „budżecie” kwotę na zakup innego mieszkania lub wynajmu.

Po czwarte – negocjuj.  Przedstaw wierzycielowi plan, wykaż chęć współpracy. Jeżeli chcesz negocjować wartość zadłużenia, wydłużyć czas spłaty albo wstrzymać licytację komorniczą – musisz się w tej kwestii porozumieć z wierzycielem. Wszystkie ustalenia spisuj i poproś wierzyciela, aby potwierdził je również on (na piśmie).

Jeżeli wierzycieli jest kilku lub jeden – ale trudno Ci się z nim porozumieć, trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Nawet jeżeli w księdze wieczystej mieszkania widnieje już wpis o zadłużeniu; nawet jeżeli jest już wyznaczony termin licytacji komorniczej – nadal możesz sprzedać zadłużoną nieruchomość i pozbyć się długów. My nie boimy się takich transakcji. Pomagamy w znalezieniu kupca na zadłużone mieszkanie, szukamy nowego mieszkania i wspieramy w organizacji przeprowadzki. Pomagamy w zebraniu dokumentów i ewentualnych rozmowach z komornikiem. Brzmi jak droga długa droga na wysoką górę?  Tylko pozornie.

Masz pytania, nie wiesz od czego zacząć? Skontaktuj się z nami – zadzwoń lub zostaw dane kontaktowe. Bezpłatnie i bez zobowiązań postaram się znaleźć dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Jak wygląda sprzedaż zadłużonego mieszkania?

Jeżeli wartość zadłużenia nie przekracza wartości nieruchomości, mieszkanie można sprzedać zanim komornik zacznie je licytować. Na akcie notarialnym jest notariusz, komornik, właściciel nieruchomości i kupujący. Kupujący spłaca zadłużenie bezpośrednio na konto komornika. Tobie wpłaca resztę  – różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a tym, co trzeba zapłacić komornikowi.

Z wielu, nawet najtrudniejszych sytuacji, jest wyjście. Trzeba tylko racjonalnie ją ocenić i zastanowić się jakie są możliwości. Jeżeli Ty ich nie widzisz – zadzwoń. Mamy doświadczenie w przeprowadzaniu transakcji, w których uczestniczy komornik. Postaramy się znaleźć dla Ciebie dobre rozwiązanie.

Zastanawiasz się ile warte jest Twoje mieszkanie? Sprawdź wstępną wycenę (dla mieszkań w Krakowie).

Biuro nieruchomości Kraków

Jeżeli masz pytania lub chcesz porozmawiać – skontaktuj się ze nami.  Oferujemy bezpłatne konsultacje. Kliknij tu aby przejść do formularza kontaktowego. Zostaw numer telefonu lub adres email. Oddzwonię. 

kontakt

pozdrawiam,

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

kredyt hipoteczny

3 powody, dla których warto teraz pomyśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego?

inflacja

Co to jest inflacja – 3 główne powody rosnących cen w Polsce

rata kredytu

Dlaczego rata kredytu hipotecznego rosnie

wakacje kredytowe

Na czym polegają wakacje kredytowe