przekazanie mieszkania

Jak wygląda przekazanie mieszkania po sprzedaży?

To już ostatni krok w Twoim projekcie – sprzedaż mieszkania. Po podpisaniu aktu notarialnego, czyli umowy sprzedaży przyszedł czas na przekazanie mieszkania.

Formalnie kupujący jest już właścicielem, ale pozostało jeszcze kilka drobiazgów do załatwienia, takich jak:

  • Sprawdzenie stanu mieszkania
  • Przekazanie kluczy
  • Podpisanie protokołów zdawczo-odbiorczych

Kiedy jest przekazanie mieszkania?

Przekazanie mieszkania zwykle odbywa się w dniu podpisania aktu notarialnego lub po otrzymaniu całości zapłaty za mieszkanie. Są dwie praktyki i w tej kwestii preferencje zależą zwykle od poziomu zaufania do drugiej strony😊  W świetle prawa – samo podpisanie umowy jest przypieczętowaniem transakcji a przekazanie to tylko kropka nad „i”. Obie strony transakcji powinny uzgodnić termin przekazania nieruchomości przed podpisaniem aktu notarialnego i te uzgodnienia zapisać w umowie.

Stan mieszkania

W akcie notarialnym zwykle znajduje się zapis mówiący o tym, że:

„sprzedający oświadcza iż na dzień XXX w wyżej opisanym mieszkaniu nikt nie zamieszkuje i nikt nie jest zameldowany, na dowód czego przedstawia zaświadczenie z Urzędy Miasta o braku osób zameldowanych”.

O ile brak osób zameldowanych łatwo zweryfikować, o tyle – tego, czy nikt w mieszkaniu nie mieszka można sprawdzić tylko wchodząc do niego i sprawdzając “naocznie”. Przekazanie mieszkania to właśnie czas na sprawdzenie czy w mieszkaniu nie ma rzeczy osobistych, świadczących o tym, że ktoś może w nim mieszkać.

Jeżeli jesteś kupującym – sprawdź po raz kolejny stan techniczny mieszkania. Wprawdzie  po podpisaniu umowy nie może się już wycofać z transakcji, jeżeli nagle cię olśni, że w sypialni jest grzyb na ścianie i cieknie kran w łazience. Ale możesz porozmawiać z byłym właścicielem i poprosić o usunięcie oczywistych usterek.

Pamiętaj, że Ty również oświadczasz w akcie notarialnym, że znany jest Ci stan techniczny nieruchomości. Taki zapis znajduje się w części dotyczącej oświadczeń kupującego.

Jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi niespodziankami w postaci niechcianych lokatorów lub usterek? Otóż jest na to sposób. Jeżeli nie masz zaufania do sprzedającego lub po prostu wolisz „dmuchać na zimne” – zaproponuj sprzedającemu spotkanie w mieszkaniu tuż przed podpisaniem umowy. Sprawdź czy się wyprowadził, czy zabrał wszystkie rzeczy, które miał zabrać, czy posprzątał piwnicę i balkon i usunął ewentualne usterki.

Przekazanie kluczy i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego

Do czego potrzebny jest protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo odbiorczy jest uzupełnieniem do aktu notarialnego. Jest on czymś w rodzaju „załącznika”. To zwykle jednostronicowy dokument, nie ma narzuconego przez prawo wzoru, więc treść protokołu jest uzgadniana tylko pomiędzy kupującym i sprzedającym. Dokument ten jest uzupełniany i podpisywany podczas przekazania mieszkania. Potrzebują go obie strony. Kupujący posługiwać się będzie aktem notarialnym i protokołem w administracji oraz w gazowni czy elektrowni.

Dla sprzedającego to potwierdzenie – do tych samych instytucji – że od danego dnia / stanu licznika – obowiązki za uregulowanie należności ciążą na nowym właścicielu.

Jak wygląda protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo – odbiorczy lokalu mieszkalnego sporządzony dnia_______ pomiędzy: (imiona, nazwiska strony kupującej i sprzedającej).

Podstawa przekazania: akt notarialny z dnia_______ numer____________

Następnie informacje o stanie technicznym i ewentualnym wyposażeniu, które również jest przekazywane. Kolejna kwestia to stan liczników (prąd, woda, gaz, ogrzewanie). Oraz liczba kluczy przekazywanych nowemu właścicielowi. Klucze do mieszkania, domofonu, karty lub chipy wejściowe, klucze do piwnicy, do części wspólnych, altany śmietnikowej oraz skrzynki na listy. Wszystkie końcowe ustalenia i potwierdzenia warto spisać. Na końcu dokumentu można dodać sekcję „inne uzgodnienia stron” i tam dokonać zapisów. I oczywiście podpisy na końcu dokumentu. 

Protokoły do dostawców mediów

Co do zasady ogólny protokół zdawczo-odbiorczy podpisywany przez kupującego i sprzedającego podczas przekazania mieszkania, wraz z aktem notarialnym powinien wystarczyć w gazowni czy elektrowni do tego, aby kupujący mógł podpisać umowę a sprzedający wypowiedzieć swoją. Jednak w niektórych instytucjach obowiązują specjalne formularze, które strony powinny podpisać przy przekazaniu mieszkania.

Warto sprawdzić wymagania gazowni i elektrowni dotyczące wzoru protokołu, aby uniknąć niepotrzebnych dyskusji z osobami obsługującymi umowy. Dla moich klientów – zarówno kiedy reprezentuję klienta kupującego jak i sprzedającego zawsze drukuję ogólny protokół oraz protokoły dostępne na stronach gazowni i elektrowni obsługującej dane mieszkanie. Trochę więcej papierów i podpisów, ale dzięki temu nie ma problemów z obsługą nowych umów.

I to już koniec projektu – sprzedaż mieszkania. Mam nadzieję, że opis 15 kroków był dla Ciebie pomocny.

Masz pytania dotyczące sprzedaży mieszkania, dokumentów, ceny? Zadzwoń. paselahome kontakt

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

kredyt hipoteczny

3 powody, dla których warto teraz pomyśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego?

inflacja

Co to jest inflacja – 3 główne powody rosnących cen w Polsce

rata kredytu

Dlaczego rata kredytu hipotecznego rosnie

wakacje kredytowe

Na czym polegają wakacje kredytowe