jak sprzedac mieszkanie

Sprzedam mieszkanie – najlepiej szybko. Jak to zrobić?

Panie Jacku, ja spać po nocach nie mogłam przez to mieszkanie. Śniło mi się, że nikt nie chce kupić, albo że potrzebne są jakieś dokumenty. A ja nie wiem, skąd je wziąć. A najgorsze jest jak mi się śniło, że sprzedałam mieszkanie, dokumenty podpisane a ja nie mam pieniędzy na koncie. Nie mogę uwierzyć, że wszystko pan załatwił w tydzień i obyło się bez nerwów.

Też tak czasami masz? Zastanawiasz się jak szybko i sprawnie sprzedać mieszkanie? Jak znaleźć klienta, któremu spodoba się Twoje „M”? Na dobry początek – nie powielaj błędów większości sprzedających.

Sprzedaż mieszkania – najczęstsze błędy

Od 15 lat doradzam moim klientom przy zakupie i sprzedaży mieszkania. I od 15 lat obserwuję jak sprzedający popełniają te same 3 podstawowe błędy. No cóż… ponoć na błędach człowiek uczy się najlepiej. Ja zachęcam Cię, żebyś uczył się cudzych.

Sprzedam mieszkanie bez pośrednika – czyli zabawa w Zosię Samosię

Sprzedaż mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Spieniężenie spadku lub dorobku życia, po to aby na przykład spełnić marzenie życia. Z obcięciem włosów, naprawą pralki czy wyleczeniem zęba idziesz do fachowca. Ale mieszkanie chcesz sprzedać sam. Dlaczego? Bo łatwiej uwierzyć sąsiadce niż doradcy? Bo nie chcesz płacić za pomoc? Rozumiem. Ale zastanów się ile wart jest Twój spokojny sen i bezpieczeństwo transakcji. Na co dzień spotykam się z ogłoszeniami „Sprzedam mieszkanie bezpośrednio. Nie współpracuję z pośrednikami”. Ogłoszenie jest na portalu przez miesiąc, a po miesiącu właściciel obniża cenę o kilkanaście tysięcy. A może gdyby zdecydował się na fachową pomoc, nie musiałby obniżać ceny? Specjalnie mówię o fachowej pomocy, czyli pomocy rzetelnego doradcy. Niestety na rynku jest wielu agentów reprezentujących biura nieruchomości, którzy podpisują umowę pośrednictwa, wrzucają ofertę na portale internetowe i na tym kończy się ich zaangażowanie w sprzedaż mieszkania. Jak w każdym zawodzie są osoby, które oferują słabej jakości usługi i tacy, którzy wykonują swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. Dlatego zanim podpiszesz umowę pośrednictwa zapytaj agenta, jak wykonuje swoją pracę, co zrobi, aby znaleźć klienta na Twoje mieszkanie, gdzie i komu będzie je ogłaszał i przede wszystkim jaki ma pomysł na uatrakcyjnienie Twojej oferty.

Spotkaj się, porozmawiaj, zadawaj pytania i zdecyduj z kim chcesz współpracować. Jeżeli mieszkasz w Krakowie lub okolicy zapraszam do kontaktu. Bez żadnych kosztów, umów i zobowiązań spotkam się z Tobą i opowiem Ci jak w praktyce wygląda sprzedaż mieszkania.

paselahome kontakt

Sprzedaż mieszkania z nieuregulowaną sytuacją prawną – czyli „bo mnie się zdawało”

Masz mieszkanie od lat, opłaty zrobione, nikt o nic nie pyta, więc zakładasz, że dokumenty mieszkania są w porządku. Po kilku miesiącach znalazłeś kupca. Ale okazuje się, że to nie Ty widniejesz w księdze wieczystej jako właściciel. Albo, że w dziale trzecim jest niewykreślona służebność a w czwartym hipoteka. Lub może w mieszkania nadal jest ktoś zameldowany. Wpisy w Księdze Wieczystej można uaktualnić, pod warunkiem, że masz wszystkie dokumenty potrzebne do zmiany wpisów. Ale to trawa czasami nawet 6-9 miesięcy. Czas ucieka, kupujący się rozmyślił. A Ty tracisz nerwy i pieniądze.

Dlatego sprawdź dokumentację zanim zaczniesz sprzedawać nieruchomość. Na naszej stronie znajdziesz opis dokumentów potrzebnych do sprzedaży mieszkania (link). Jeżeli nadal masz wątpliwości lub nie jesteś pewny, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty, nie wiesz gdzie sprawdzić czy w mieszkaniu jest ktoś zameldowany? Zadzwoń, napisz. Podpowiem Ci od czego zacząć.

Sprzedam mieszkanie bez negocjacji – czyli wygórowane oczekiwania co do ceny

Kochasz tapetę, którą masz w sypialni od 10 lat. Łazienka była remontowana naście lat temu i jest w dobrym stanie. Grzejniki żeliwne, dobrze trzymają ciepło. Mieszkanie dla Ciebie jest idealne i oczekujesz, że kupujący zapłaci za ideał. Muszę Cię zmartwić. Potencjalny kupujący może mieć inny gust i nastoletnia łazienka nie pachnie już świeżością i nie wygląda jak z katalogu.  Oceniasz stan mieszkania jako „do odświeżenia”? Dla kupującego to mieszkanie do remontu. Wprowadzając się, będzie chciał urządzić je po swojemu, nowocześnie a przy okazji wymienić instalacje, drzwi itp. Jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie sprawnie – urealnij cenę.

Często spotykam się z klientami którzy mówią – “ale ja widziałem w internecie gorsze od mojego i droższe”. Oczywiście, tak może być. Pamiętaj jednak, że cena, którą widzisz na portalach internetowych to cena ofertowa a nie cena transakcyjna. Cena ofertowa to cena wyjściowa od której właściciel zaczyna sprzedaż mieszkania. Jeżeli jest zbyt wysoka może skutecznie zniechęcić kupujących do oglądania. Ostatecznie takie oferty cieszą się małym zainteresowaniem . Oczywiście – pierwsze kilka dni to dziesiątki telefonów ze strony pośredników z biur nieruchomości, z których część nawet nie będzie zainteresowana oglądaniem mieszkania, lecz Twoją zgodą na powielenie oferty. Ale po kilku dniach telefony umilkną a oglądających nie będzie.

W ostatnich latach obserwowaliśmy ogromny bum mieszkaniowy. Szczególnie duże zapotrzebowanie było na mieszkania w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, w których rynek mieszkaniowy jest zdominowany przez studentów i pracowników dużych firm. W 2018-2019 ceny rosły z dnia na dzień a kupując zabijali się o każdą ofertę. W 2020 nadal jest ruch na rynku, ale w porównaniu z rokiem ubiegłym ceny się ustabilizowały i urealniły. Ze względu na to, że trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, na rynku w większości są klienci gotówkowi. Co znacznie ułatwia i przyspiesza całą transakcję. Ale z drugiej strony całkowita liczba kupujących spadła. Co to oznacza? To, że sprzedaż mieszkania wymaga profesjonalnego podejścia, odpowiedniego przygotowania mieszkania (zdjęcia, homestaging) i cierpliwości. 

Ile warte jest mieszkanie w Krakowie?

Masz mieszkanie w Krakowie i chcesz wiedzieć ile jest warte? Skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny dostępnej online. Wystarczy kilka podstawowych informacji, abyś uzyskał szacunkową kwotę.

Biuro nieruchomości Kraków

Jeżeli chcesz poznać realną, transakcyjną wartość Twojego mieszkania – skontaktuj się z nami. Bezpłatnie i bez żadnych umów przygotujemy dla Ciebie analizę cenową. Skontaktuj się ze mną.  Oferuję bezpłatne konsultacje. Kliknij tu aby przejść do formularza kontaktowego. 

pozdrawiam,

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

bledy przy sprzedazy mieszkania

5 błędów przez które nie możesz sprzedać mieszkania

sprzedać mieszkanie bez podatku

Jak sprzedać mieszkanie bez podatku

grill na balkonie

Grill na balkonie 3 sposoby na legalne grillowanie

wynajem mieszkań

Czy wynajem mieszkań się opłaca?