ilu mieszkań brakuje w Polsce

Przeprowadzka – jak się zorganizować?

Z jednej strony cieszysz się, że sprzedaż mieszkania już prawie dobiegła końca. Z drugiej – czeka Cię jeszcze kilka spraw do załatwienia. Między innymi przeprowadzka. Nie wystarczy kupić kilka kartonów i worków, spakować wieczorem i rano zapomnieć o całym przedsięwzięciu. To znacznie bardziej skomplikowane. Dlatego, aby o niczym nie zapomnieć – przeprowadzkę zacznij od dobrego i szczegółowego planu.

Przeprowadzka – co najpierw?

Plan, plan i jeszcze raz plan. Weź kartę, długopis, kalendarz, użyj excel-a – cokolwiek, czego na co dzień używasz do organizacji i zaczynamy.

Kiedy przeprowadzka?

Najprawdopodobniej umowę przedwstępną masz już za sobą a tym samym znasz też ostateczną datę uzgodnioną z kupującym na przeniesienie własności i przekazanie mieszkania. To jest Twój termin nieprzekraczalny i do tego czasu mieszkanie musi być przygotowane do przekazania. Termin podpisania umowy ostatecznej jest zazwyczaj określany jako „nie później niż”. Co oznacza, że równie dobrze kupujący może być gotowy do zakupu kilka dni wcześniej. Nie zostawiaj więc przeprowadzki na ostatni moment. Dzięki temu unikniesz stresu i dodatkowych nerwów.

Zastanów się, ile czasu zajmie Ci pakowanie wszystkiego, co musisz zabrać z mieszkania. Jeżeli nie masz zbyt wielu rzeczy i na dodatek meble zostawiasz przyszłemu właścicielowi, na spakowanie rzeczy osobistych będziesz potrzebował kilku dni. Przeprowadzka z meblami, które trzeba rozkręcić, zabezpieczyć, spakować i przewieźć to już większe przedsięwzięcie. Na pewno będziesz potrzebował kogoś do pomocy. Inną opcją jest skorzystanie z usług firm przeprowadzkowych. Opcja bardziej kosztowna, no ale za wygodę się płaci 😊

Pierwszy krok masz już za sobą – plan z uwzględnieniem terminów.

Przeprowadzka – co spakować?

Kiedy zaczniesz się pakować, uświadomisz sobie, jak wiele rzeczy zgromadziłeś w ciągu ostatnich lat. Okaże się, że niektórych kompletnie zapomniałeś a części nie używasz i nie potrzebujesz. Tą drugą kategorię, czyli rzeczy których nie używasz i nie potrzebujesz bez sentymentu odkładaj. Kiedy mieszkałem w Niemczech, często osoby, które się wyprowadzały wystawiały przez budynek karton z napisem „do zabrania”. Sam tak zrobiłem, kiedy wracałem na stałe do Polski. Książki, ozdoby, doniczki, dywaniki, mydelniczki i inne rzeczy, które nie są potrzebne można po prostu komuś oddać.

Jak to zrobić? Na facebook są specjalne grupy, dedykowane dla poszczególnych miast lub wsi, na których można zamieścić informację, co chcesz oddać i gdzie można odebrać przedmioty. Te grupy najczęściej nazywają się „oddam za darmo”. Bardzo fajny i łatwy sposób na to, aby dać Twoim rzeczom drugie życie.

Książki można oddać do antykwariatu,  (jedną z największych firm w Polsce, która skupuje książki jest Tezeusz  https://tezeusz.pl/) a niepotrzebne ubrania wrzucić do specjalnych pojemników dostępnych praktycznie w każdym mieście i na wsiach.

Tak więc co spakować? Tylko te rzeczy, które będą Ci potrzebne.

Przeprowadzka – jak się pakować?

Wbrew pozorom najtrudniej i najdłużej pakuje się mniejsze rzeczy. Meble wystarczy rozkręcić, zabezpieczyć i przewieźć. Wymaga to trochę wysiłku, ale generalnie jest dużo mniej czasochłonne niż pakowanie drobiazgów. Przenoszenie i przewożenie spakowanych rzeczy najlepiej zorganizować używając kartonów. W kartonach łatwiej jest poukładać przedmioty, nawet te o nieregularnych kształtach.  Wybierz taki rozmiar kartonów, aby przenoszenie ich było wygodne (kartony z wycięciami na ręce) i przede wszystkim możliwe w pojedynkę. Za duży karton będzie zbyt ciężki i nieporęczny.

Zacznij od posegregowania swoich rzeczy i stworzenia z nich kilku kategorii. Na przykład: ubrania, buty, rzeczy z kuchni, ręczniki i pościele itd. Każdą z kategorii układaj w oddzielnym kartonie. Najłatwiej będzie z ubraniami. Wystarczy zebrać z półki i przełożyć. Trudniejsze do pakowania są rzeczy z kuchni. Te szklane i delikatne wymagają dodatkowego zabezpieczenie na przykład tzw folią bąbelkową.

Kartony po zapakowaniu koniecznie podpisz np. kurtki dziecięce, spodnie Małgosia, kuchnia – garnki i mikser. Dzięki temu w nowym domu od razu będziesz mógł rozdystrybuować kartony do odpowiednich pomieszczeń.

Przeprowadzka to nie jest najprzyjemniejsza rzecz w życiu. Ale pomyśl – już za niedługo będziesz w nowym domu. A Twoja przygoda ze sprzedażą mieszkania dobiega końca.

Powodzenia

Masz pytania dotyczące sprzedaży mieszkania, dokumentów, ceny? Zadzwoń. paselahome kontakt

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

kredyt hipoteczny

3 powody, dla których warto teraz pomyśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego?

inflacja

Co to jest inflacja – 3 główne powody rosnących cen w Polsce

rata kredytu

Dlaczego rata kredytu hipotecznego rosnie

wakacje kredytowe

Na czym polegają wakacje kredytowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.