Ceny mieszkań w Krakowie, ważne informacje dla sprzedających

Jak sprzedać mieszkanie do remontu?

Chcesz sprzedać mieszkanie, ale…tapeta odpada, łazienka już dawno osiągnęła pełnoletniość, na podłodze wykładzina z lat 90-tych. A do tego wszystkiego, w mieszkaniu jest mnóstwo niepotrzebnych mebli.
Na samą myśl o ewentualnym remontowaniu odechciewa Ci się całej tej sprzedaży. Trzeba będzie jeszcze szukać kupca. Nie, nie…decyzja podjęta – mieszkanie do remontu sprzedam. 

Mieszkanie do remontu czy wyremontowanie – wpływ na wynajem

Sprzedając mieszkanie, Ty żegnasz się ze swoją przeszłością. Zamykasz pewien etap w swoim życiu. Kupujący – wręcz przeciwnie. Dla kupującego Twoje mieszkanie to nowy rozdział w życiu. Bez względu na to, czy mieszkanie kupuje dla siebie, dla dziecka czy  po to, aby wynajmować, kupuje je po to, aby jego przyszłość (lub przyszłość bliskich mu osób) była lepsza.

Każdy widzi przyszłość po swojemu. W swoich ulubionych odcieniach zieleni, z wymarzonymi białymi mebelkami i łazience lśniącej i błyszczącej, w której ciągle czuć zapach farby i silikonu. Duża część kupujących wchodząc do mieszkania, które ogląda, oczyma wyobraźni widzi w nim siebie podczas oglądania telewizora, podczas niedzielnego obiadu. Swoje ubrania, kosmetyki, telewizor i ukochaną gitarę. Te osoby, które chcą wejść z walizką i zamieszkać, raczej nie będą zainteresowane mieszkaniem do remontu. Jest na szczęście grupa kupujących, które chcą zamieszkać w wymarzonym mieszkaniu – idealnym. A takie może być tylko to, które sami po swojemu urządzą. I na takich klientów powinieneś się nastawić.

Wyremontowane mieszkanie robi na kupujących zazwyczaj lepsze wrażenie, niż nieruchomość do remontu. Ale sprzedając niewyremontowane unikniesz ryzyka, że nie trafisz w gust kupujących np. z kolorem płytek w łazience. Inną kwestią jest jakość materiałów użytych do wykończenia. Niektórzy kupujący przywiązują do niej ogromną uwagę. No bo skoro już kupują mieszkanie po remoncie, to oczekują wysokiego standardu. Sprzedając mieszkanie przed remontem – unikniesz dyskusji o jakości paneli, drzwi czy kranów.

Jak wycenić mieszkanie do remontu?

Jeżeli zdecydowałeś, że sprzedajesz mieszkanie bez remontu – na pewno zaoszczędzasz sporo czasu i nerwów. Osobiście nie znam osób, które lubią remonty. Nawet te zajmujące się tzw wykończeniówką, zazwyczaj odkładają remont w swoim domu na …”później”. Bo wiadomo, jak jest z remontami. Po pierwsze opóźnienia, po drugie nieprzewidziane dodatkowe wydatki. No i jak się już zacznie grzebać w ścianach i podłogach to zazwyczaj okazuje się, że trzeba wymienić dużo więcej rzeczy niż planowaliśmy.

Poza tym to spory wydatek nie tylko na materiały budowane, ale również na ekipę remontową. A tych (szczególnie tych dobrych) jest jak na lekarstwo. Sprzedaż mieszkania do remontu  pozwoli Ci uniknąć dodatkowych wydatków.  Musisz jednak pamiętać, że kupujący ma świadomość, że będzie musiał ponieść dodatkowe koszty. Czasami to są na prawdę spore pieniądze – wymiana drzwi, podłóg, gładzie, łazienka – to wszystko kosztuje. Dlatego właśnie ogłoszenia z opisem “mieszkanie do remontu sprzedam” mają niższą cenę niż średnia do danego miasta czy dzielnicy. 

Jeżeli zastanawiasz się jakie są ceny mieszkań do remontu skorzystaj z dostępnych darmowych “wycen” online. Jedną z nich znajdziesz na naszej stronie paselahome.pl/wycena. Wystarczy kilka podstawowych informacji takich jak adres, metraż, liczba pokoi itp. i już po chwili otrzymasz wstępną, szacunkową wycenę Twojego mieszkania (dla mieszkań w Krakowie). Korzystanie z wyceny jest proste, intuicyjne i przede wszystkim darmowe. Sprawdź wstępną wycenę (dla mieszkań w Krakowie) klikając tutaj

Biuro nieruchomości Kraków

 

Możesz również skorzystać z bezpłatnych i niezobowiązujących konsultacji. Zostaw swoje dane kontaktowe (tu) lub zadzwoń do nas. Umówimy się na spotkanie podczas którego przedstawię Ci przygotowaną specjalnie dla Ciebie analizę cenową nieruchomości podobnych do Twoich. Opowiem Ci czym kierują się kupujący i na co zwracają uwagę podejmując decyzję o zakupie mieszkania. W brew pozorom cena za m2  i lokalizacja to nie jedyny, istotny element. Bardzo często o sukcesie transakcji decyduje  wygląd budynku lub klatki schodowej czy nawet widok z okna.

Kolejną możliwością jest przeglądanie portali ogłoszeniowych, żeby sprawdź jakie są średnie ceny mieszkań w Twojej okolicy. Najpopularniejsze portale to otodom, gratka, gethome, morizon czy olx. Pamiętaj jednak, że na portalach ogłoszeniowych znajdziesz informacje o cenie ofertowej (ja to nazywam „listą życzeń”) a nie realne ceny transakcyjne. Czasami osoby zamieszczające ogłoszenie mają bardzo wygórowane oczekiwania, które mają niewiele wspólnego z realną ceną, której mogą oczekiwać. Dodatkowo weź pod uwagę, że Twoje mieszkanie wymaga remontu. W swojej wycenie uwzględnij to, że kupujący musi ponieść dodatkowe koszty wynoszące przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ceny mieszkań do remontu możesz również poznać korzystając z usługi rzeczoznawcy majątkowego. Taka osoba odpłatnie przygotowuje dokładną wycenę nieruchomości opierając się na fachowej wiedzy, doświadczeniu i informacjach o cenach transakcyjnych. Koszt wyceny przygotowanej przez rzeczoznawcę to zazwyczaj kilkaset zł, a większych miastach i bardziej skomplikowanych nieruchomościach (np. mieszkanie w kamienicy) może przekroczy tyś zł. Pamiętaj jednak, że uzyskanie operatu szacunkowego dla Twojego mieszkania, przygotowane przez profesjonalistę nie gwarantuje, że taką właśnie cenę uzyskasz podczas sprzedaży nieruchomości. Czy warto zatem płacić? Na to pytanie odpowiedz sobie sam 😊

Mieszkanie do remontu sprzedam…

I co dalej, jak zabrać się za sprzedaż mieszkania? Jak to w życiu bywa – zazwyczaj są co najmniej 2 opcje: 

  • sprzedaż samodzielna
  • sprzedaż z pomocą pośrednika

Czy warto próbować sprzedaży mieszkania do remontu bez pośredników?

Dość często można spotkać takie ogłoszenia w internecie. Sprzedaż bez pośredników ma tylko 1 podstawową zaletę – nie płacisz prowizji.

Sam przygotowujesz mieszkanie do sprzedaży. Co w praktyce oznacza zrobienie odpowiednich zdjęć pokazujących zalety i potencjał Twojego mieszkania oraz przygotowanie ogłoszenia i zamieszczenie go na różnych portalach ogłoszeniowych. Jeżeli zdecydujesz się na ogłoszenie płatne – ty ponosisz koszty. Odbierasz telefony od potencjalnych kupujących, odpowiadasz na pytania, umawiasz się z potencjalnymi zainteresowanymi na spotkania czyli po prostu sam szukasz kupującego. To dość czasochłonne zajęcie, wymaga dobrej organizacji i mnóstwa cierpliwości. Jeżeli zrobisz dobre zdjęcie, dobrze przygotujesz opis i zachęcisz kupujących atrakcyjną ceną – gwarantuje, że telefony rozdzwonią się jak oszalałe.

Oprócz znalezienia kupującego sam pilnujesz transakcji i załatwiasz dokumenty. Lista dokumentów potrzebnych do sprzedaży zależy od tego, czy mieszkanie jest własnościowe czy spółdzielcze (własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu). Ma również znaczenie to czy mieszkanie kupiłeś czy otrzymałeś w spadku lub drodze darowizny. Jeżeli chcesz otrzymać (bezpłatnie) listę dokumentów potrzebnych do sprzedaży mieszkania – napisz do nas na adres [email protected] lub zostaw swoje dane w formularzu kontaktowym na stronie paselahome.pl/#kontakt Prześlę Ci wykaz dokumentów i jeżeli będziesz miał jakieś pytania – odpowiem.

Biuro nieruchomości – za co płacę?

Biuro nieruchomości świadczy dla Ciebie usługę polegającą na pośrednictwie w sprzedaży nieruchomości. Niezależnie czy sprzedajesz piękne, pachnące mieszkanie czy mieszkanie do remontu – rola pośrednika jest taka sama. A mianowicie pośrednik powinien poznać Twój cel, Twoje potrzeby i jak najlepiej reprezentować Twoje interesy. Niestety na rynku jest wiele biur, które ograniczają się do „wrzucenia ogłoszenia do bazy”. Aby uniknąć rozczarować przygotuj się do pierwszego spotkania z agentem. Jasno określ swój cel i zapytaj czy i jak agent go zrealizuje. Jeżeli pośrednik będzie zainteresowany tylko podpisaniem umowy i zrobieniem kilku zdjęć – uważaj na takich. Agent powinien być twoim doradcą i konsultantem. Powinien omówić z Tobą grupę docelową potencjalnych kupujących oraz to, w jaki sposób planuje do nich dotrzeć z ofertą Twojego mieszkania.

Opcja 3 – szybko, za gotówkę.

Chcesz sprzedać mieszkanie szybko, najlepiej za gotówkę. I oczywiście bez prowizji. Zadzwoń lub napisz do nas. Już po pierwszym spotkaniu przygotujemy dla Ciebie ofertę zakupu mieszkania za gotówkę. To Ty decydujesz kiedy i jak sprzedajesz swoje mieszkanie – my proponujemy.

Masz w Krakowie mieszkanie do remontu? Nie czekaj, działaj!

Jak widzisz mieszkania do remontu też mają swoich amatorów i można takie sprzedać, nawet jeżeli są w kiepskim stanie. Jak śpiewała Anna Jantar… najtrudniejszy pierwszy krok 😊 A potem kolejny i kolejny są już łatwiejsze.

  1. Zatem nie czekaj – jeżeli masz mieszkanie do remontu w Krakowie – skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny mieszkania online. To tylko kilka kliknięć.
  2. Napisz do nasz – prześlemy Ci listę dokumentów potrzebnych do sprzedaży mieszkania [email protected] lub bezpośrednio przez naszą stronę paselahome.pl/#kontakt
  3. Zadzwoń lub napisz i umów się na bezpłatne i niezobowiązujące spotkanie z miłej atmosferze. Opowiem Ci jak w praktyce wygląda sprzedaż mieszkań, jakie obecnie są trendy na rynku i jak zabrać się za sprzedaż mieszkania. Zapraszam do kontaktu. Kliknij tu aby przejść do formularza kontaktowego. Zostaw numer telefonu lub adres email. Oddzwonię. 

pozdrawiam,

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

kredyt hipoteczny

3 powody, dla których warto teraz pomyśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego?

inflacja

Co to jest inflacja – 3 główne powody rosnących cen w Polsce

rata kredytu

Dlaczego rata kredytu hipotecznego rosnie

wakacje kredytowe

Na czym polegają wakacje kredytowe