zaliczka a zadatek

Jaka jest różnica pomiędzy zaliczką a zadatkiem

Sprzedajesz mieszkanie. Gratuluję! Kupujący jest zdecydowany, ale potrzebuje czasu na zebranie całej kwoty? Ty chcesz mieć pewność, że kupujący nie wycofa się w ostatniej chwili. Rozumiem Twoje obawy.

W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy przedwstępnej (co to jest umowa przedwstępna jest opisane tutaj) i poproszenie kupującego o wpłatę…No właśnie. Zaliczka czy zadatek?

Zaliczka i zadatek to coś w rodzaju przedpłaty. Przed podpisaniem ostatecznej umowy sprzedaży kupujący wpłaca Ci ustaloną wspólnie kwotę. Przy podpisaniu aktu notarialnego (link do opisu co to jest akt notarialny) i ostatecznym rozliczeniu, wpłacona już wcześniej kwota jest rozliczana.

Przykład:
Sprzedajesz mieszkanie za 200 tys.
Kupujący wpłacił Ci zaliczkę 20 tys.
Po podpisaniu aktu notarialnego sprzedający dopłaci Ci 180 tys.

 

Jeżeli mieszkanie kupiłaś/kupiłeś (od developera, gminy, osoby fizycznej, firmy itp.) to przy zakupie podpisywałaś/ podpisywałeś umowę kupna- sprzedaży. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, czyli podpisana przez kupujących i sprzedających oraz notariusza. Wyjątkiem może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które kupiłeś od kogoś (nie od spółdzielni) przed 15 marca 1992r. Kilkadziesiąt lat temu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można było kupić podpisując zwykłą (nie notarialną) umowę sprzedaży. 

 

 

Zaliczka

Zadatek

Jeżeli kupujący się rozmyśli

Zostaje zwrócona kupującemu w takiej wysokości, w jakiej została wpłacona.

Sprzedający zatrzymuje zadatek

Jeżeli sprzedający się rozmyśli

Zostaje zwrócona kupującemu w takiej wysokości, w jakiej została wpłacona.

Sprzedający zwraca kupującemu podwójny zadatek. Jeżeli np. zadatek wynosi 20tys, sprzedający musi oddać kupującemu 20 tys i dopłacić ze swojej strony 20 tys. W sumie 40 tys.

Obie strony się rozmyślą i chcą zrezygnować z transakcji

Zostaje zwrócona kupującemu w takiej wysokości, w jakiej została wpłacona.

Zostaje zwrócony kupującemu w takiej wysokości, w jakiej został wpłacony.

Podsumowując – jeżeli chcesz mieć pewność, że osoba z którą podpisujesz umowę przedwstępną, rzeczywiści kupi mieszkanie, lepiej wziąć od niej zadatek, bo jeżeli wycofa się z kupna, możesz zatrzymać wpłaconą sumę. 

Jeżeli masz pytania lub chcesz porozmawiać – skontaktuj się z nami.  Oferujemy bezpłatne konsultacje. Kliknij tu aby przejść do formularza kontaktowego. 

kontakt

pozdrawiam,

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

notariusz i akt notarialny

Dlaczego potrzebny jest notariusz i akt notarialny