ilu mieszkań brakuje w Polsce

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Pamiętasz jak przygotowałeś swój samochód do sprzedaży? Nawet jeżeli był to prawie pełnoletni zapewne go wymyłeś i odkurzyłeś w środku. Podobnie jest z mieszkaniem.

Bez względu na to, czy sprzedajesz mieszkanie w którym nadal mieszkasz, czy mieszkanie, które wymaga remontu – do sprzedaży trzeba je odpowiednio przygotować. Po co? Po pierwsze po to, żeby zrobić przyciągające uwagę zdjęcia do ogłoszenia. No a potem – aby zaprezentować mieszkanie potencjalnym kupującym.

Jak przygotować do sprzedaży mieszkanie, w którym nadal mieszkam?

Jeżeli mieszkanie jest zamieszkałe na co dzień przez Ciebie lub osobę, która je wynajmuje, przygotowanie mieszkania do zdjęć a następnie do prezentowania zainteresowanym osobom jest trochę uciążliwe, ale możliwe. Zacznij od tego, żeby obiektywnie popatrzeć na wnętrze i pozbyć się w niepotrzebnych drobiazgów. Posprzątaj je, schowaj do kartonów, wynieś do piwnicy, podrzuć sąsiadowi, oddaj potrzebującym…cokolwiek. Byle je schować z widoku.

Na wierzchu zostaw tylko niezbędne elementy dekoracyjne. Takie, które dodają smaku i uroku oraz tworzą klimat Twojego mieszkania. Zaproś sąsiada, koleżankę, kolegę i poproś o obiektywną ocenę.

 Jeżeli zauważysz w mieszkaniu zniszczone elementy (zakamieniony kran, oszczerbiony parapet, ubity wazon), postaraj się je naprawić lub zdemontować. Czasami wystarczy przetrzeć gąbką ścianę lub naprawić silikon w łazience, żeby uniknąć wrażenia „dziadostwa”.

Zadbaj o to, aby mieszkanie było posprzątane. Na podłodze nie może być piachu, kuchu czy śladów butów, kiedy przyjdą potencjalni klienci. Nie może być mowy o pajęczynach i kociej sierści.

Postaraj się, aby Twoje mieszkanie wyglądało na jasne i przestronne. Zadbaj o przytulny klimat. Zasłony, poduszki, trochę zieleni i gotowe. Jeżeli masz balkon – zaaranżuj go odpowiednio. Postaw kwiaty na parapecie, daj malutki stolik i krzesełko.

Postaraj się przygotować mieszkanie tak, aby na zdjęciach zapraszało do swojego wnętrza.

Mieszkanie do remontu – to musisz

Jeżeli sprzedawane mieszkanie wymaga remontu najlepiej, aby było puste. Pozbądź się rzeczy osobistych, niepotrzebnych mebli, pudełek i książek.  Gołe ściany – tylko tyle. Bo przecież kupujący widzi, że i tak musi do mieszkania „wrzucić granat”… albo przynajmniej kilkuosobową ekipę remontową 😊

Nie staraj się na siłę polepszyć stanu mieszkania wieszając firanki, czy zostawiając stare meble. Kupujący mają świadomość, że aby zrobić remont mieszkanie musi być puste. Dodatkowe rzeczy w środku są tylko utrudnieniem.

Zarówno mieszkanie zamieszkałe jak i do remontu powinno być posprzątane. Umyte okna, pozamiatane podłogi, usunięte pajęczyny.

Jeżeli w mieszkaniu są wymienione okna, drzwi lub inne elementy, które nie wymagają wymiany – wyeksponuj je na zdjęciach.

Nie czekaj z opróżnieniem mieszkania do czasu, kiedy będą potencjalni oglądający. Im szybciej przygotujesz mieszkanie tym lepiej.

Wydaje się niemożliwe, uciążliwe albo po prostu nie chce Ci się tym zajmować? Zadzwoń lub napisz.  Dla naszych klientów oferujemy kompleksową obsługę sprzedażową nieruchomości. Poza szukaniem klienta i bieganiem po urzędach, na mojej głowie będzie pozbycie się starej wersalki, wyrzucenie zdechłych szczurów z piwnicy czy dopilnowanie aby szyby w oknach błyszczały.

Co to jest homestaging I jak zrobić dobre zdjęcia – o tym już za tydzień.

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc ze strony doradcy – zapraszam do kontaktu.

paselahome kontakt

pozdrawiam,

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

bledy przy sprzedazy mieszkania

5 błędów przez które nie możesz sprzedać mieszkania

sprzedać mieszkanie bez podatku

Jak sprzedać mieszkanie bez podatku

grill na balkonie

Grill na balkonie 3 sposoby na legalne grillowanie

wynajem mieszkań

Czy wynajem mieszkań się opłaca?