sprzedam mieszkanie kraków

Homestaging i zdjęcia – przygotuj swoją nieruchomość do sprzedaży

Masz już za sobą 4 ważne kroki przybliżające Cię do sprzedaży nieruchomości. A teraz 2 wiadomości – 1 dobra druga gorsza. Zacznę od tej gorszej – przed Tobą nadal sporo pracy. A ta dobra? Możesz skorzystać z pomocy i wydelegować wszystko na mnie 😊 Wystarczy 1 telefon i po problemie.

Wracając do tematu głównego, czyli co to jest homestaging i jak zrobić dobre zdjęcia do oferty sprzedaży mieszkania. Zacznijmy od tego….A po co mi to. Ano po to, bo człowiek kupuje oczami. Tak nas stworzyła natura. Albo nam się coś podoba, albo nie. I w naturalnym jest, że bardziej skłonni jesteśmy zainteresować się czymś, co nam się podoba. W Lidlu wybieramy „ładną” paprykę, kupujemy ładne samochody, w ulubionym kolorze, chcemy ładnie wyglądać i mieć ładny trawnik. Cokolwiek oznacza, to „ładnie”, bo przecież każdy ma swój gust. Kupując mieszkanie kierujemy się oczywiście w dużej mierze względami praktycznymi i ceną, ale pierwszy kontakt z nieruchomością mamy zazwyczaj oglądając zdjęcia. To one przykuwają uwagę potencjalnego kupującego. Facebook, Instagram, Pinterest, YouTube wirtualne miejsca, w których ludzie spędzają mnóstwo czasu to właśnie świat zdjęć i filmów.  Obraz jest łatwiej przyswoić niż opis, dlatego większość reklam przyciąga obrazem a nie tekstem.

Jeżeli już wiesz dlaczego dobre zdjęcia są ważne, to przejdźmy do tego, jak je zrobić. I tu z pomocą przychodzi nam homestaging.

Co to jest homestaging?

To profesjonalne przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Profesjonalne, nie oznacza, że o razu musisz zatrudnić do tego doktora ds. dekoracji wnętrz. Ale jeżeli nie masz pomysłu jak można wykorzystać homestaginig w Twoim mieszkaniu, warto poprosić o pomoc specjalistę. Zastosowanie trików homestaging jest ważne zarówno do sesji zdjęciowej jak i w późniejszej prezentacji mieszkania.

Ideą homestaging jest wykorzystanie potencjału mieszkania przy zastosowaniu kilku kroków, które pomogą zrobić dobre wrażenie na kupujących. Czasami będzie to wymagało drobnych nakładów na zakup nowych zasłony, poduszek czy kwiatów.

Jak wygląda homestaging w praktyce?

Mam nadzieję, że lekcję 2, czyli przygotowanie mieszkania do sprzedaży masz odrobioną. To podstawa do dalszych działań homestaging. Mieszkanie jest czyste i posprzątanie a niepotrzebne przedmioty, które mogą sprawiać wrażenie bałaganu lub nieładu zostały usunięte.

Czas na kolejne kroki i drobne triki.

Wyeksponuj okna i doświetlenie mieszkania. Zwróć uwagę jak robione są zdjęcia nieruchomości – zazwyczaj głównym bohaterem pokoju jest okno. Zadbaj o to, aby wyglądało ładnie. Musi być czyste,

najlepiej udekorowane przytulnymi zasłonami a parapet ozdobiony kwiatami lub innymi dekoracjami pasującymi do stylu wnętrza. Tylko bez przesady. Schludnie, czysto i z umiarem.

Kolejny krok to schowanie rzeczy personalnych. Pamiętaj, że prezentujesz mieszkanie a nie chwalisz się tym gdzie jeździsz na wakacje i jak wyglądają Twoje dzieci. Odpersonalizuj wnętrze, tak aby potencjalny kupujący mógł w nim zobaczyć swoją przyszłość a nie Twoją przeszłość. Dyplomy, plakaty, medale, zdjęcia – kupujący raczej nie jest nimi zainteresowany. Jego interesują zalety nieruchomości. Elementy polityczne i dekoracyjne, nawet jeżeli są dla Ciebie bardzo ważne, eksponuj z umiarem. Ty sprzedajesz mieszkanie a nie swój światopogląd.

Zadbaj o spójną kolorystykę. Pokoje, kuchnia, łazienka – dobrze, aby miały ten sam styl. Najlepiej neutralny i stonowany. Jednakowy kolor ręczników w łazience, do tego dobrane elementy dekoracyjne, poduszki na sofie, obrus – najlepiej wszystko jednobarwne.

Drobne dekoracje, takie jak żywe kwiaty na stole, na pewno dodadzą uroku.

Zdjęcia mieszkania – jak wykonać sesję pod homestaging?

Mieszkania gotowe? To zabieramy się za robienie zdjęć. I tu kolejna uwaga – możesz to robić samodzielnie. Oczywiście. Ale zastanów się ile czasu Ci to zajmie i jaki efekt osiągniesz. To dopiero krok 4. Do końca jest sporo pracy. Zastanów się, czy naprawdę masz na to wszystko czas. Może jednak skorzystać  z pomocy specjalisty a czas przeznaczyć na jazdę na rowerze albo oglądnie ulubionego serialu.

Jeżeli jednak uważasz, że robienie zdjęć jest Twoją mocną stroną – zaczynajmy.

Światło to podstawa. Naturalne czy sztuczne – nie ma znaczenia. Ważny jest efekt końcowy. Mieszkanie na zdjęciach  powinno być doświetlone, jasne i dzięki temu przestronne. Dobre ustawienie światła potrafi zdziałać cuda.

Szeroka perspektywa

Do robienia zdjęć pomieszczeń najlepiej sprawdzają się obiektywy szerokokątne. Jak wskazuje nazwa, obiektyw szerokokątny to taki, który umożliwia uchwycenie w kadrze szerokiego kąta, czyli ukazaniu na zdjęciu szerokiej perspektywy. Takie obiektywy pozwalają na wykonanie zdjęcia z odpowiednią głębią ostrości, dzięki czemu zdjęcie lub raczej to, co ono przedstawia, nie wygląda „płasko”.

Jeżeli nie masz aparatu  z Takim obiektywem, popytaj wśród znajomych. Jakość zdjęć zrobiona takim obiektywem jest zupełnie inna w odbiorze i na pewno zachęci potencjalnych kupujący do oglądania.

Oprócz zdjęć poglądowych, czyli takich, które ukazują np. pokój czy łazienkę, zrób kilka zdjęć detali. Stolik z filiżanką kawy, balkon z kwiatami itp. Zrób zdjęcia na których klient będzie mógł wyobrazić sobie siebie. Pomóż kupującym przeżyć przyjemne chwile w mieszkaniu zanim jeszcze od niego wejdą.

Zwróć uwagę, aby osoba robiąca zdjęcia nie była na nich widoczna – np. odbijając się w lustrze, szybie czy połyskujących meblach. W internecie można znaleźć tysiące zdjęć z tzw mistrzami drugiego planu. Upewnij się, że na Twoich zdjęciach na drugim planie nikogo nie ma (również dzieci, sąsiada czy kota).

Dobry kadr to podstawa. Ale jeżeli zdjęcia wymagają lekkiej korekty (doświetlenie czy redukcja cieni) z pomocą przyjdą Ci programy do obróbki zdjęć. Tylko nie przesadź. Zdjęcia muszą wyglądać naturalnie. Po drugie – klient i tak przyjdzie obejrzeć Twoje mieszkanie i raczej nie chcesz, żeby się mocno rozczarował. Przedstaw mieszkanie takim jakim jest, w najbardziej estetyczny i przyjemny dla oka sposób.

A już za tydzień kolejna porcja informacji.

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc ze strony doradcy – zapraszam do kontaktu.

pozdrawiam,

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

bledy przy sprzedazy mieszkania

5 błędów przez które nie możesz sprzedać mieszkania

sprzedać mieszkanie bez podatku

Jak sprzedać mieszkanie bez podatku

grill na balkonie

Grill na balkonie 3 sposoby na legalne grillowanie

wynajem mieszkań

Czy wynajem mieszkań się opłaca?