sprzedaz mieszania dokumenty

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania

Chcesz sprzedać mieszkanie i zastanawiasz się od czego zacząć? Od przeszukania teczek z dokumentami. Sprzedaż mieszkania mieszkania to nie tylko ustalenie ceny, zrobienie zdjęć, przygotowanie ogłoszenia czy nawiązanie współpracy z agentem nieruchomości. Sprzedaż mieszkania to przede wszystkim poważna, życiowa decyzja do której trzeba się odpowiednio przygotować. Lista dokumentów potrzebnych do sprzedaży mieszkania jest dość długa i zależy od wielu czynników. Na przykład od tego, w jaki sposób stałeś się właścicielem mieszkania – dostałeś w spadku, kupiłeś od developera, a może posiadasz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wykupione od spółdzielni . Poniżej możesz dowiedzieć się więcej o dokumentach potwierdzających, że jesteś właścicielem mieszkania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o pozostałych dokumentach przeczytaj:  https://paselahome.pl/blog/dokumenty-potrzebne-do-sprzedazy-mieszkania-cz-2/

Akt własności

Żeby sprzedać mieszkania musisz udowodnić, że jesteś jego właścicielem. Dokument potwierdzający prawo własności jest nazywany aktem własności.  

Mieszkaniu kupione od developera lub osoby prywatnej

Jeżeli mieszkanie kupiłaś/kupiłeś (od developera, gminy, osoby fizycznej, firmy itp.) to przy zakupie podpisywałaś/ podpisywałeś umowę kupna- sprzedaży. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, czyli podpisana przez kupujących i sprzedających oraz notariusza. Wymóg kupna czy sprzedaży mieszkania w obecności notariusza i z zachowaniem pewnych formalności wynika z przepisów prawa. Kiedyś nasi dziadkowie zawierali umowy ustne. Lub po prostu spisywali warunki transakcji na zwykłej kartce papieru. To rodziło wiele konfliktów, nieścisłości i nieprawidłowości. Pamiętasz Kargula i Pawlaka – walczyli całe życie o “3 palce miedzy”. 

Zatem jeżeli czeka Cię sprzedaż mieszkania, kupionego od developera lub osoby prywatnej (po 15 marca 1992 roku) – poszukaj aktu własności zawartego w formie aktu notarialnego. 

Wyjątkiem może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które kupiłeś od kogoś (nie od spółdzielni) przed 15 marca 1992r. Kilkadziesiąt lat temu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można było kupić podpisując zwykłą (nie notarialną) umowę sprzedaży. Data 15 marca 1992r jest kluczowa, bowiem właśnie od tego dnia prawo wymaga, aby umowy dotyczące spółdzielczego prawa do lokalu były w formie aktu notarialnego. 

Mieszkanie „wykupione od spółdzielni mieszkaniowej”

W języku prawniczym nazywa się to przekształceniem w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Kilkadziesiąt lat temu powszechne były mieszkania spółdzielcze, które sukcesywnie przekształcano w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. 

Jeżeli otrzymałeś spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przez 30 lipca 2007 roku dokument mógł być sporządzony w formie umowy (akt notarialny nie był wymagany). Poszukaj dokumentu, takiego jak decyzja spółdzielni o przydziale spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Ewentualnie decyzja o przekształceniu z prawa lokatorskiego w prawo własnościowe. Po 30 lipca 2007r przekształcenia lokalu wymagają aktu notarialnego (umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu).

Mieszkanie otrzymane w spadku

Jeżeli otrzymałeś mieszkanie w spadku, również musisz udowodnić, że jesteś jego właścicielem i masz prawo go sprzedać. Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku nie różni się od sprzedaży mieszkania kupionego od spółdzielni czy developera. Różnica polega tylko na tym, że u notariusza przedstawiasz inne dokumenty i zaświadczenia. Jakie? Pełną listę mogęCi przesłać na adres email. Zostaw swoje dane kontaktowe w formularzu na stronie paselahome.pl/#kontakt lub prześlij e-mail bezpośrednio na adres [email protected]

Od czego zacząc? Poszukaj dokumentu potwierdzającego nabycie spadku. Może to być sądowe orzeczenie nabycia spadku lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Orzeczenie sądowe, jak sama nazwa skazuje jest wydawane przez sąd. Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia jest wydawana przez notariusza. Przypomnij sobie w jaki sposób potwierdzałeś nabycie spadku – u notariusza czy w sądzie. Może dzięki temu szybciej odszukasz potrzebne dokumenty 🙂 

Mieszkanie otrzymane w drodze darowizny

Jeżeli mieszkanie zostało Ci podarowane, to będziesz potrzebował dokumentu potwierdzającego darowiznę. Darowizna nieruchomości jest potwierdzana u notariusza. To on przygotowuje dokument, który nazywa się „Akt darowizny”. 

Jeżeli masz pytania lub chcesz porozmawiać – skontaktuj się z nami.  Oferujemy bezpłatne konsultacje.

A może chcesz otrzymać pełną listę dokumentów potrzebnych do sprzedaży mieszkania? 

Kliknij tu aby przejść do formularza kontaktowego. 

kontakt

pozdrawiam,

Sprawdź też nasze inne posty:

przekazanie mieszkania

Jak wygląda przekazanie mieszkania po sprzedaży?

Biuro nieruchomości Kraków

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania cz.2

notariusz i akt notarialny

Akt notarialny – umowa sprzedaży nieruchomości

Umowa przedwstepna

Co to jest umowa przedwstępna