wynajem mieszkań

Czy wynajem mieszkań się opłaca?

Z miesiąca na miesiąc obserwujemy wzrost liczby mieszkań do wynajęcia. Miesięcznie na portalach ogłoszeniowych pojawia się 10 tyś  „nowych” mieszkań. Z tej puli tylko cześć zostaje wynajęta. Czy to oznacza, że rynek wynajmu się załamał? Co zrobić z mieszkaniem, które stoi puste?

mieszkania do wynajecia

źródło: Unirepo – E-miesięcznik 03/2021 (https://www.unirepo.pl/)

Pandemia a wynajem mieszkań

Przede wszystkim zastanówmy się dlaczego na rynku mam tak wiele mieszkań do wynajmu, kiedy to jeszcze przez 2 latami najemcy „zabijali” się o każdą ciekawą ofertę. Oczywiście powodem obecnej sytuacji jest w dużej mierze pandemia. Bo kto wynajmuje mieszkania?

Pierwszą grupą najemców są studenci, którzy od ponad roku uczą się zdalnie. Po wakacjach 2020 mieliśmy nadzieję, że może chociaż część z nich wróci na studia stacjonarne lub hybrydowe – niestety tak się nie stało. Studenci nadal uczą się zdalnie, a co za tym idzie, większość z nich wróciła do domów rodzinnych. Powodem takich decyzji jest nie tylko fakt, że studenci nie muszą przychodzić na zajęcia czy wykłady, ale również to, że w ostatnich miesiącach życie towarzyskie praktycznie „zastygło” oraz to, że większość studentów straciła prace i po prostu nie stać ich na wynajem mieszkań.

Drugą grupą wynajmujących są studenci przyjeżdzający z zagranicy na studia do Polski. Ci również, musieli zrezygnować z programów typu Erasmus czy CEEPUS i kontynuować naukę w swoich krajach. Co roku do Polski przyjeżdża około 100tyś studentów z zza granicy. Biorąc pod uwagę całą populację studentów w Polsce – zagraniczni studenci stanowią niewielki % całości.

Kolejną grupą najemców są turyści wynajmujący mieszkania na tak zwany krótki termin. Ten segment rynku praktycznie wymarł. Wynajmem krótkoterminowy mieszkań przez ostanie kilka miesięcy był zabroniony ze względu na COVID. Z drugiej strony – turystów, szczególnie tych z za granicy, którzy napędzali rynek najmu krótkoterminowego w dużych miastach, również nie ma.

Dla przykładu, przed pandemią do Krakowa przylatywało około 10mln pasażerów rocznie. Z czego turyści stanowili znaczną większość. Część z nich wybierała hotele, a część wolała wynająć całe mieszkanie. Od roku, te mieszkania albo zasiliły rynek najmu długoterminowego, albo stoją puste, czekając na powrót gości.

Czy wynajem mieszkań przestał się opłacać?

Kupując mieszkanie pamiętaj, że inwestycja w nieruchomości, po to, aby je wynajmować, to inwestycja długoterminowa. Z taką sytuacją, jaka ma miejsce teraz, z zagrożeniem życia i zdrowia milionów ludzi na całym świecie, mamy do czynienia po raz pierwszy. Nigdy w historii nie mieliśmy tak dużego zagrożenia życia obejmującego cały świat. Były wojny, choroby czy inne tragedie ( i są nadal), ale dotykały zazwyczaj jakiegoś obszaru czy kraju. Pozytywną informacją jest to, że powoli niektóre kraje wracają do normalnego funkcjonowania. W wielu krajach lub regionach znoszone są restrykcje i obostrzenia, spada liczba zachorować i zgonów a chęć powrotu do normalności daje nadzieję, że turystyka wróci do normy w najbliższym czasie.

Inwestycja długoterminowa oznacza również, że być może 2020 i 2021 nie wygenerował zysku z wynajmu, ale biorąc pod uwagę wzrost cen nieruchomości w Polsce – mieszkania zyskały na wartości.

Kto wynajmuje mieszkania?

Wynajmem mieszkań to nie tylko studenci i turyści. Pamiętajmy, że część mieszkań jest wynajmowana przez osoby, które nie mają własnego M. Ta grupa z roku na rok się powiększa, ze względu na ciągły wzrost obcokrajowców przyjeżdzających do Polski „za pracą”. Korporacje na potęgę ściągają pracowników z całego świata, oferując bardzo dobre warunki zatrudnienia. Wysokie pensje, ciekawa i stabilna praca motywuje do tego, aby na stałe zamieszkać w Polsce. Obecnie, w zakresie wynajmu, pracownicy międzynarodowych firm to największa grupa moich klientów (najemców). Dzięki współpracy z międzynarodowymi portalami takimi jak rentflatpoland.com codziennie otrzymuje zapytania dotyczące wynajmu mieszkań w Krakowie. Pomagam najemcy znaleźć mieszkanie spełniające jego oczekiwania, przygotowuję dwujęzyczną umowę, pomagam przy przekazaniu nieruchomości. Wynajmujący zyskuje solidnego najemcę, najemca – pełną obsługę od A do Z.

Edit: 18/10/2023

Świadectwo Energetyczne

Od 28 kwietanie 2023 wynajmujący mieszkanie mają obowiązek posiadać i przedstawić najemcy świadectwo charakterystyki energetyczne (zwane również jako świadectwo energetyczne lub certyfiakt energetyczny).

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie i potrebujesz świadectwa, możesz zamówić go online, bez wychodzenia z domu 🙂

Na stronie e-certyfikator.pl wypełnij formularz. Świadectwo przygotowane przez osobę posiadającą uprawnienia, opatrzone numerem zarejestrowanym na portalu gov otrzymasz mailem lub kurierem.

Jeżeli Twoje mieszkanie stoi puste? Chcesz go wynająć, ale ogłoszenia nie przynoszą rezultatów? Zapraszam do kontaktu.

paselahome kontakt

Nasze biuro cały czas pracuje na wysokich obrotach, prezentujemy mieszkania, podpisujemy umowy, pomagamy w załatwianiu formalności, dzięki czemu nasi klienci cały czas zarabiają na wynajmie swoich mieszkań.

Zadzwoń, spotkajmy się, porozmawiajmy. To nic nie kosztuje 😊

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

kredyt hipoteczny

3 powody, dla których warto teraz pomyśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego?

inflacja

Co to jest inflacja – 3 główne powody rosnących cen w Polsce

rata kredytu

Dlaczego rata kredytu hipotecznego rosnie

wakacje kredytowe

Na czym polegają wakacje kredytowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.