bledy przy sprzedazy mieszkania

5 błędów przez które nie możesz sprzedać mieszkania

Boli cię ząb – idziesz do dentysty, pękła rura – dzwonisz po hydraulika. Ale kiedy przychodzi do sprzedaży mieszkania i przygotowanie transakcji wartej zazwyczaj setki tysięcy złotych – włącza się nam Polakom syndrom „Zosia Samosia” – dam radę sam.

Mijają tygodnie, potem miesiące, nawałnica telefonów od pośredników skończyła się po 2 dniach i teraz cisza… Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz sprzedać mieszkania, skoro wszyscy dookoła zapewniają, że mieszkań jest za mało a ceny ciągle rosną? Oto 5 błędów przez które nie możesz sprzedać mieszkania. 

  1. Błąd pierwszy – słabej jakości zdjęcia
  2. Błąd drugi – brak odpowiedniej reklamy
  3. Błąd trzeci – brak analizy rynku i konkurencji
  4. Błąd czwarty – mieszkanie w każdym biurze
  5. Błąd piąty – nie chcesz negocjować

sprzedaj mieszkanie Zdjęcia „zrobione kalkulatorem”

Facebook, Instagram, Snapchat, Pinterest itd. – to aplikacje pełne kolorowych zdjęć, pięknych ujęć i krótkich, niemęczących filmików. Klikasz i przeglądasz fryzury, rowery, kwiatki, buty, samochody, obserwujesz znajomych i ulubione marki. Zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia.

Dobre zdjęcia to odpowiednie naświetlenie i kolorystyka. I nawet jeżeli Twoje mieszkanie wymaga remontu albo odświeżenia – uwierz mi – można zrobić zachęcające zdjęcia. Więcej na ten temat znajdziesz tu.

Zdjęcia wyglądające jakby zostały „zrobione kalkulatorem” to killer dla każdego ogłoszenia. Ciemne i bez ostrości nie dość, że nie pokażą zalet mieszkania to jeszcze zniechęcą do tego, aby zadzwonić i umówić się na oglądanie.

sprzedaj mieszkanie Brak reklamy

Wszyscy mówią, że ruch na rynku nieruchomości jest duży a każda oferta przyciąga jak promocja w Biedronce. Czyli co? Wystarczy wrzucić reklamę na jakiś darmowy portal i gotowe?

No nie. Ludzie z założenia są leniwi i nie będą przeszukiwać setek stron internetowych w poszukiwaniu mieszkania. Mamy kilka portali, na których przeszukiwanie dostępnych nieruchomości jest łatwe i intuicyjne. To właśnie tam jest największa grupa klientów.  Zanim więc zdecydujesz, gdzie się ogłaszać – zastanów się kim jest twój klient i który portal najczęściej odwiedza.

Powszechnym błędem sprzedających jest zamieszczanie bezpłatnego ogłoszenia na adresowo.pl. Wiesz, że żeby kupujący mógł wyświetlić twój numer telefonu musi za to zapłacić? To bardzo zniechęca.

Pamiętaj też o grupie klientów, którzy nie mają czasu na grzebanie po internecie. Ta grupa zleca poszukiwania pośrednikowi. Jeżeli chcesz dotrzeć również to takiej grupy potencjalnych kupujących, musisz „otworzyć” się na współpracę z biurami nieruchomości.

sprzedaj mieszkanie Brak analizy rynku i konkurencji

Ceny rosną, znajomy rok temu sprzedał mieszkanie za 450tys, to ty wystawiasz za 500tyś. A co 😊

Tylko niestety telefon nie dzwoni. Dlaczego? Średnie ceny mieszkań w dużych miastach rosną – owszem. Ale średnio ja i pies mamy po 3 nogi. Zatem zanim ustalisz cenę mieszkania bazując na jakiejś średniej i opinii znajomego, który nigdy w życiu niczego nie sprzedał – zrób analizę rynku lokalnego. Przeglądnij portale ogłoszeniowe i sprawdź ceny konkurencji (konkurencji, czyli mieszkań w podobnej lokalizacji, o podobnym metrażu i w podobnym standardzie). Wiem, że może dla ciebie mieszkanie, które sprzedajesz jest najpiękniejsze a brak balkonu i 4-te piętro bez windy postrzegasz jako zaletę. To twoja opinia, a jak wiadomo – ilu Polaków tyle zdań na jakiś temat. Zaakceptuj więc, że inni mogą mieć własne potrzeby i inne zdanie. 

sprzedaj mieszkanie Mieszkanie w wielu biurach nieruchomości

Zdecydowałeś się na współpracę z biurami, ale tylko za 1% prowizji i mogą przyjść dopiero kiedy będą mieli klienta. Takie podejście przypomina mi teleporadę stomatologiczną, kiedy boli cię ząb. Przez telefon za 50zł dostaniesz poradę w stylu – kup pan paracetamol i jak nie przejdzie to zapraszam do gabinetu.

Za 1% bez oglądania mieszkania pośrednik wrzuci zdjęcia na kilka portali i będzie czekał – może ktoś zadzwoni. Jeżeli tak zrobi 10-15 biur, nagle zasypią internet zdjęciami twojego mieszkania. A potencjalny kupujący pomyśli, że skoro to mieszkanie jest „wszędzie” to znaczy, że nie się może się sprzedać i jest z nim coś-nie-halo. Reklama jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest strategia sprzedażowa. Zanim więc pozwolisz kilkunastu biurom na zasypanie twoim mieszkaniem porali ogłoszeniowych, zastanów się czy aby na pewno osiągniesz zamierzony cel.

sprzedaj mieszkanie Nie chcesz negocjować

Negocjacje przy sprzedaży mieszkania to jak woda w basenie. Bez niej nie popływasz. Tak samo z negocjacjami. Jeżeli twoja cena jest sztywna i kompletnie nie chcesz słyszeć o jakimkolwiek rabacie, zaoferuj chociaż coś w cenie. Mogą to być meble kuchenne, miejsce postojowe, komórka lokatorska, lub chociaż zaproponuj, że to ty pokryjesz koszty notariusza. Cokolwiek….Negocjacje są wpisane w proces zakupu mieszkania 🙂

Zastanów się, które błędy popełniasz i jak je naprawić. Życzę powodzenia – a w razie pytań – zapraszam do kontaktu.

paselahome kontakt

Masz pytania dotyczące sprzedaży mieszkania, dokumentów, ceny? Zadzwoń.

Jacek Pasela

Sprawdź też nasze inne posty:

kredyt hipoteczny

3 powody, dla których warto teraz pomyśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego?

inflacja

Co to jest inflacja – 3 główne powody rosnących cen w Polsce

rata kredytu

Dlaczego rata kredytu hipotecznego rosnie

wakacje kredytowe

Na czym polegają wakacje kredytowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.